Tezko uvěřitelné ze mohou byt az tak hmotne hvezdy, ze vybuchnou takovým zpusobem, aby po nich ani cerna dira nezustala. I kdyz v tomto pripade by asi slo o klasickou explozi,
kdežto cerne diry asi vznikají tim jak hvezda vybuchuje, razove vlny se uvolňují, vrchni plášť hvezdy je rozmetan do okolí a jadro je stlaceno(imploze) až za hustotu neutronove hvezdy, za krytickou mez a vzniká... co vlastně vzniká? Trhlina v časoprostoru ....?
Kdoví co je za horizontem události .
Vesmírné mechaniky a rozmery me neprestavaji fascinovat...
Odpovědět1 0
Díky za komentář. No co je za horizontem události? Tahle otázka nemá pro nás jako lidi žijící v časoprostoru srozumitelnou odpověď. Třeba to dává smysl v 11 nebo více rozměrech (teorie strun), ale nevím jestli se to pro nás dá pochopit. Vždyť je nblížit se by nás zabilo minimálně z několika důvodů - radiace, extrémní gravitace by roztrhala tělo a rozdílné plynutí času. Myslím že tohle se pro lidi nemůže nikdy změnit. Jsme moc křehcí na takové teploty a tlaky. Žijeme v neskutečně "standardizovaném a nudném" kousku vesmíru, nemyslíte kolego?
Odpovědět0 0
Já si vždycky jenom řikám, že když má ten detektor tvar dvou ramen do pravého úhlu, tak nemůžou zachytit nic, co se děje na rovině, která je v přesně mezi těmi rameny (rovina 45 stupňů k oběma ramenům). Protože měří rozdíly kmitů levého a pravého ramena, když se něco děje na ose těchto ramen, žádnou odlišnost nezaznamenají, obě ramena kmitají stejně.
Odpovědět0 0